Į ką atkreipti dėmesį perkant spyną:
Pigios spynos – tik nuo skersvėjo

Daugumos Lietuvos gyventojų butų užrakinti spynomis, kurias profesionalūs vagys gali atidaryti per keletą sekundžių. Daugiabučių laiptinių duris saugo kodinės spynos, kurias atrakinti geba beveik visi benamiai. Žmonės taupydami perka pigesnes spynas iš turgaus ar kioskų. Tokios spynos apsaugo tik nuo skersvėjų. Pirmiausia patariama suskaičiuoti, kokį turtą saugos spyna, ir pagalvoti, kiek į ją investuoti pinigų.

Dviguba apsauga

Profesionaliam vagiui neįveikiamų spynų nėra. Akimirksniu vagis įvertina, kiek laiko užtruks ir kokius garsus sukels laužiamos durys. Jie nenoriai lenda prie tokių durų, kurios užrakintos tvirtesnėmis spynomis. Apie 80 proc. butų plėšimų išprovokuoja menkai „apginkluotos“ durys.
Mes siūlome įstatyti dvi spynas, iš kurių viena gali būti paprastesnė, atidaroma iš vidaus pasukama rankenėle, kad būtų galima greitai išeiti iš namų. Kita spyna turėtų būti padidinto saugumo, atrakinama raktu iš vidaus ir lauko. Galima statyti ir vieną spyną, kuri turėtų galimybę rakinti ją raktu iš abiejų pusių iš vidaus turėtų suktuka(kad užrakinti ją lengvai ir greitai), bet esant reikalui galima būtų blokuoti suktuką.Taip į namus pro langą įsibrovęs vaišius negalės patogiai išnešti prigrobtą turtą pro duris.

Pigesnė- nereiškia kad patikimesnė!

Pagrindinė spyna turėtų būti šerdinė, ją patogu dažniau rakinėti ir jos raktas mažesnis. Kaip papildoma gali būti naudojama seifinė spyna, tačiau jos raktai yra dideli ir nepatogūs. Seifinę spyną reikėtų rinktis pagal plokštelių skaičių viduje. Kuo daugiau plokštelių (jų gali būti iki aštuonių), tuo spyna saugesnė.
Atstumas tarp spynų liežuvėlių turėtų būti apie pusę metro. Spyną įstatyti geriau patikėti raktininkui, kuris spyną sumontuos profesionaliai. Nelengvai vagims įkandamos skandinaviškos ir vokiškos spynos kainuoja per šimtą litų. Šiuo metu žmonės pamėgo rusiškas spynas, kurios yra pigesnės bet ne geresnės už vokiškas ar skandinaviskas spynas.
Iki šiol perkamos iki dešimt litų kainuojančios spynos. Jos dar nuo sovietinių laikų vyrauja daugelyje Lietuvos butų durų, nors apsaugo tik nuo kačių ar šunų. Tokios spynos dešimtmečius yra gaminamos nė kiek jų netobulinant, todėl visas įmantrybes seniai išsiaiškinę vagys jas gali atrakinti per kelias sekundes.

Svarbu atsparumas

Pirkti spyną reikia tik specializuotoje parduotuvėje, kurioje patyrę raktininkai galės patarti, kokią spyną geriausia išsirinkti. Ūkinių prekių parduotuvės konsultantas pasakys tik kainą ir paduos spyną, tačiau vertingos informacijos apie jos saugumą, patarimų, kokia spyna geriausiai tiktų jūsų durims, kuri geriau apsaugo nuo vagių, neišgirsite. Reikėtų išsiaiškinti, koks spynos atsparumas laužimui, gręžimui, atidarymui visrakčiu, šerdies išlaužimui ar išmušimui kiaurai per spyną, cheminių medžiagų poveikiui, staktos praplėtimui.

Spynos klasifikuojamos

Daugelyje Europos šalių spynos skirstomos į penkias saugumo klases, todėl prieš perkant reikėtų išsiaiškinti, kokios spynos klasės reikia.

• Pirmos saugumo klasės spynos skirtos užrakinti vonią, tualetą ir vidines butų duris.
• Antrai saugumo klasei priklausančiomis spynomis rakinamos biurų, butų ir pramoninių patalpų vidinės durys.
• Trečios saugumo klasės spynomis rakinamos išorinės biurų, butų ir pramoninių patalpų durys.
• Ketvirtai ir penktai saugumo klasėms priklauso spynos užrakinti išorines specialių patalpų, kurios turi būti labiau apsaugotos, duris. Svarbu, ar spyna ilgaamžė, galinti išlaikyti 200 tūkst. atrakinimų ir užrakinimų. Pigios spynos nustatyto rakinimų limito neturi. Čia kaip loterijoje prgnozuoti negalima, todėl joms garantija nesuteikiama. Gali laikyti kelerius metus ar vos kelis mėnesius.

Neišlaužiamos durys

Dažnai būna, kad į seno tipo duris įstatoma patikima spyna, tačiau yra tarpai tarp staktos ir durų, todėl matosi liežuvėlis. Vagys, įkišę į tokį plyšį laužtuvą, be vargo gali atidaryti duris. Kad taip neatsitiktų, įtaisoma kieto plieno plokštelė, kuri tą plyšį uždengia.
Kartais nenorima keisti durų, tačiau, išėmus seną spyną ir pakeitus ją mažesne, duryse lieka kiaurymės. Todėl dedamos specialios kieto plieno plokštelės, kurios kiaurymes uždengia.

Būsto saugumas priklauso ne tik nuo geros spynos.

Svarbu,kad:
• durys būtų kokybiškos, tarpai tarp durų ir staktos - kuo mažesni.
• Durų stakta turėtų būti patikimai įtvirtinta.
• Labai gerai, jei vyriai turėtų papildomus kamščius, trukdančius nupjovus vyrius atidaryti arba iškelti duris.
Abejojant, ar verta pirkti brangesnę spyną, reikia apgalvoti, ką ji saugos. Metalinės durys su nekokybiškom spynom neužtikrins jūsų buto saugumo. Medinės durys su saugiom spynom saugos jūsų butą daug geriau negu metalinės(„šarvuotos“) durys su „kinietiškom“ spynom.

Keičiamos šerdys

Jei spyna su šerdiniu mechanizmu dar gerai veikia, tačiau norite pakeisti ją naujesniu ar saugesniu modeliu, tai tereikia nusipirkti šerdį ir įdėti ją vietoj senosios. Renkantis šerdį, taip pat reikia atsižvelgti į saugumo lygius, kurių yra trys.
• Pirmasis lygis kai, turint rakto kopiją, galima pasigaminti raktą dirbtuvėje. Patartina gaminti raktų kopijas tik oficialiai firmai atstovaujančiose arba priklausančiose Europos raktininkų asociacijai įmonėse.
• Antrasis lygis, kai raktą galima pasigaminti tik vienoje iš gamintojo firmos atstovybių.
• Trečias lygis, kai rakto kopiją galima pagaminti tik pagrindinėje gamintojo firmos įmonėje.

Karališki raktai (Raktų sistema)

Atsirado ir naujovė nemėgstantiems nešiotis didžiulio raktų ryšulio kišenėje. Tai karališkojo rakto sistema, kai vienu raktu galima atrakinti butą, biurą, garažą ir daugiau durų. Tarkim, tėvas yra karalius ir jis gali rakinti visas minėtas duris. Tačiau jo sūnus jau tegali atrakinti tik buto duris. Šerdys visose duryse vienodos, tačiau raktų raštai skiriasi. Tokia šerdis nesiskiria nuo paprastų, tik kitaip, nei perkant įprastines, reikės papildomai mokėti už raktus. Sistema gali būti įdiegta ir į pakabinamas spynas.

Kaip susikomplektuoti saugią kokybišką spyną (ar spynų sistemą) savo buto ar kt.patalpų durims?

Pirmas žingsnis
Įvertinkite durų stovį. Jei jos išsikraipe nelygios ir t.t. pakeiskite jas.
Antras žingsnis.
Nustatę kad durys geros, paskaičiuokite ką turės saugoti spynos esančios duryse.
Trečias žingsnis
Įsigykite ir įsistatykite spyną tokia, kuri iš tiesų atitinka saugumo lygiu pagal jūsų esama turtą patalpose. (šiuose reikaluose jums patars tik specializuotose spynų parduotuvėse. Tokiu būdu jūs sutaupysite ir laiko ir pinigų).
Ketvirtas žingsnis.
Susidėkite papildomas apsaugas nuo durų nukėlimo nupjovus lankstus; apsaugokite spynos liežuvėlius papildomais metaliniais falcais(jei durys neturi falco).
Penktas žingsnis
Įsidekite kokybiškus vyrius.(seni vyriai suges ir neleis kokybiškai funkcionuoti naujai jūsų spynai).
Šeštas žingsnis
Jei nesugebate padaryti to patys, visada jums padės specialistai esantys specializuotose spynų parduotuvėse. Kreipkitės pagalbos ir jums padės apsaugoti jūsų duris nuo vis dažnėjančių vagysčių.